Kurz výchovy dětí proběhl v květnu až září 2014.
Zde nabízíme několik ohlasů.
Kurzy výchovy dětí v Tachově
Jak vytvářet vztahy se svými dětmi? Jak být dobrým vzorem? Jak se naučit nastavovat dětem hranice? A jak jim nejlépe vyjadřovat lásku? To jsou jen některé z otázek, které si kladou účastníci kurzu Výchova dětí. Rodiče se na něm v deseti setkáních mohou pod vedením lektorů sdílet se svými dobrými i špatnými zkušenostmi z výchovy dětí do deseti let. Kurzy pořádají na různých místech naší vlasti buď lektoři z nějakého křesťanského společenství nebo pracovníci různých křesťanských mateřských center. Od května takový kurz připravuje Mateřský klub Krteček, který se schází v prostorách Sedmdesátky na náměstí Republiky v Tachově.
„Zjistila jsem, jak leckdy stačí opravdu málo k tomu, aby naše dítě změnilo své chování a postoje – najít si pro něj čas, poslouchat ho, nechat ho projevit hněv přiměřeně jeho věku, ale zároveň umět ovládnout i hněv svůj,“ říká jedna z maminek, která absolvovala kurs Výchova dětí už loni. Současně také zjistila, že hodně toho dělá dobře, a povzbudilo ji, když od ostatních rodičů slyšela o selháních, která se podobala těm jejím a za která se styděla. A jak říkají manželé Güttnerovi, kteří jsou koordinárory kurzu u nás, výsledkem těch několika setkání rodičů by měla být nová chuť do budování láskyplného vztahu ke svým dětem. A samozřejmě je cílem zlepšit, co se zlepšit dá.
„Chceme, aby si rodina vytvořila zdravé návyky, jak fungovat, a změnila ty návyky, které byly špatné,“ říká Dagmar Güttnerová. Její manžel Jakub dodává: „Velice často je užitečné, když se dostanou do kontrastu ty návyky, které člověk pokládal za samozřejmé, protože on sám byl tak vychováván a nedovede si představit, že někdo jiný to má jinak, s těmi přístupy, které přinášejí ostatní účastníci. Může si pak uvědomit, že existuje více způsobů jednání a on si může rozmyslet, zda ten jeho je skutečně ten nejlepší.“
Kurz Výchova dětí vytvořili ještě s kurzy Manželské večery a Příprava na manželství Nicky a Sila Leeovi z jednoho anglikánského sboru v Londýně. Tito rodiče čtyř dětí, kteří žijí už více než 25 let ve spokojeném manželství, vědí, že nejdůležitější ve výchově dětí je láska. Svůj kurz proto vytvořili na křesťanském pojetí lásky, která se obětuje a je bezpodmínečná. Kurz je však určen rodičům bez ohledu na jejich víru či nevěru, protože v centru pozornosti je opravdu výchova.
Jak jednotlivé lekce na kurzu vypadají?
„Začíná se jídlem, po kterém následuje krátká přednáška a diskuse k tématu, o němž přednáška pojednávala.
V diskusi se postupuje podle příručky, v níž jsou pro účastníky přesně formulované otázky. Sedí se kolem stolů asi tak po osmi až deseti lidech. Na kurzu to není tak, že někdo má pravdu, kterou všem vnucuje. Účastníci se vzájemně sdílí, takže vzniká jakási komunita rodičů, z nichž každý sice dělá nějaké chyby, ale vzájemně se mohou podpořit ve snaze těchto chyb se vyvarovat,“ vysvětluje Dagmar Güttnerová.
Součástí kurzů jsou i domácí úkoly, jejichž cílem je skutečná proměna atmosféry v rodině.
A jak takový domácí úkol vypadá?
„Tak například mají rodiče za úkol uspořádat rodinný večer, který spočívá v tom, že zorganizují s dětmi něco speciálního, co předtím jako rodina nepořádali. Tento společný večer postupně začlení do rodinného života.“
Kurzy pro rodiče dospívajících dětí jsou připravovány.
Petr Vaďura