Archiv příspěvků: svědectví

Věra Sosnarová vypráví své vzpomínky na pobyt v Gulagu, které jsou literárně pracovány v knize Jiřího S. Kupky Krvavé jahody

Microsoft OneDrive

O události

Síla, opravdovost a upřímnost vyprávění prosté ženy zasáhla v Tachově ve čtvrtek srdce témeř 400 lidí. Paní Věra necelých 20 let strávila v gulagu, stále však s pevnou a hlubokou vírou, že Bůh je s ní a ona se se sestrou jednou vrátí domů na rodnou Moravu. Dopoledne téměř 300 studentů v kině Mže. Večer zase stovka lidí různých věkových kategorií v klubu Sedmdesátka. Ti všichni poslouchali se zatajeným dechem a mnohdy se slzami v očích paní Věru. A na závěr jí vzdali hold a poděkovali dlouhým potleskem vestoje. Vybrané vstupné od studentů i dobrovolné vstupné z besedy pro veřejnost bylo s láskou darováno milé paní Věře. Děkujeme všem!

Foto

Síla, opravdovost a upřímnost vyprávění prosté ženy zasáhla v Tachově ve čtvrtek srdce témeř 400 lidí. Paní Věra…

Zveřejnil(a) Hospic Sv. Jiří Tachov dne Sobota 2. dubna 2016

Video


zdroj: Youtube, zktv.cz

Werner Oder

rozhovorMilí posluchači, v dnešním pořadu je naším hostem Werner Oder, člověk, který má velmi zvláštní životní zkušenost. Jeho otec byl totiž nacistický zločinec Werner Oder, který působil v jednotkách, které vraždily Židy za 2. světové války. A my si dnes budeme povídat o tom, jak je možno se s takovým rodinným dědictvím vyrovnat.

Pane Odere, vítejte v našem vysílání, dobrý den. A ještě chci také přivítat tlumočnici tohoto našeho vysílání, kterou je Hana Kresová. Dobrý den.

Werner Oder se narodil v roce 1951. Pane Odere, kdy se vlastně Vaše matka s Vaším otcem seznámila?

Moje maminka na konci války, když Rusové obsadili Německo, utekla z Berlína do Rakouska. Utíkala vlastně o život, protože Rusové se k zajatcům nechovali moc příjemně. Takže utíkala v noci, musela se přestrojovat a byl to pro ni velmi stresující zážitek. Když se dostala do Rakouska, hledala někoho, kdo by jí nabídl bezpečí, kdo by jí zajistil ochranu. A můj tatínek byl pohledný muž, který jí toto všechno nabízel. Takže se s ním setkala tam a tam si ho vzala.
(Pokračování textu…)

Věznice Kuřim

Microsoft OneDrive

Existují i dnes zločinci, kteří se díky křesťanům stali novými lidmi? Pro odpověď na tuto otázku jsem se vypravil na Moravu.

Nacházíme se v Kuřimi, 17 kilometrů od Brna. Do zdejší věznice chodí už 18 let pan Jiří Krejčí z Křesťanského sboru v Brně. Vcházíme tedy dovnitř.

Pane Krejčí, proč jste vlastně začal do kuřimské věznice jezdit?

Těch impulsů bylo několik. Jedním z nich – asi nejsilnějším – byla ta skutečnost, že po 89. roce znovu obnovila svoji činnost v naší zemi Armáda spásy a ta dala impuls k tomu, aby se taky začalo systematicky pracovat ve věznicích. Já jsem tu okolnost viděl jako velice příznivou, a když jsme byli osloveni jako sbor, zda bychom nechtěli spolupůsobit při té práci, tak jsem se přihlásil. Ten druhý aspekt byl ten, že můj bratr byl třikrát ve vězení a já jsem ten život ve věznici velice intenzivně vnímal. A vnímal jsem i to prostředí, ve kterém ti lidé jsou, a potřeby, které v tom zařízení mají.

(Pokračování textu…)

Allen Buchanek v Tachově

pozvánka na přednášku

Navštívil nás Allen Buchanek z USA. Přednáškou v Plané zahájil třítýdenní turné po České republice. Více o jeho návštěvě referuje Petr Vaďura:

Osudného 23. dubna roku 1962 nasedl mladý Allen Buchanek po basebalovém zápase i se svou spolužačkou do auta a vydal se na cestu domů. Na dálnici před sebou uviděli mlžný oblak. Když do něj vjeli, dočlo k výbuchu. Jednalo se o oblak benzínových výparů, které unikly z nedaleké rafinérie. Allenova přítelkyně uhořela, on sám byl popálen na 60% těla.
Lékaři jej zpočátku ani neléčili, protože nevěřili, že by mohl přežít. Když však Allen žil i po třech dnech, začala série mnoha bolestných operací. Při dvou z nich Alen novi vysadilo sdrce a lékař musel rozříznout hrudník a provést přímou masáž. Ve druhém případě trvala tato masáž dokonce celých 15 minut. Allen přežil a začal se uzdravovat. Dokonce mu znovu narostly i vlasy a začaly mu dorůstat i spálené uši. Přesto se jeho život ocitl v troskách. Sportovní kariéra nepřipdala v úvahu a on nevěděl, proč má žít. Když se chystal spáchat sebevraždu, pozvala jej jedna dívka do společenství církve. A zde prožil vnitřní uzdravení. Sám to popisuje:

Když jsem se dostal z nemocnice, pochopil jsem, že můj život je prázdný. Vnímal jsem to tak, že sebevražda by byla jediným řešením, které se mi nabízelo. A když mi někdo začal povídat o tom, že je tu nějaká větší síla silnější než já, která mi může přinést změnu, tak jsem začal poslouchat. Pochopil jsem, že ten vnitřní pokoj můžu najít jenom ve vztahu s Ježíšem Kristem. Ta změna, která nastala v mém životě, nebylo nic jiného než zázrak. Ten večer, kdy jsem se odevzdal Bohu, byl můj život změněn navždycky. Spokojenost bylo něco nového v mém životě.

Po obrácení se úplně změnily priority Allenova života. Rozhodl se žít pro druhé. Jeho prvním úkolem bylo napravit vztahy s otcem alkoholikem. Po té začal jezdit po světě a všude vyprávěl příběh svého druhého narození. Jeho posleství je adresováno především mladým lidem, protože si uvědomuje, že právě v mladém věku člověk rozhoduje o dalším zaměření celého života. Co Allen Buchanek chce mladým lidem v České republice říkat?

Svět dnes nabízí mladým lidem spoustu možností, ale mnoho z těch věcí nepřinese štěstí a nějakou spokojenost. A mladí lidé se musí rozhodnout mezi jistotou a radostí, které nabízí Bůh, a nejistým štěstím života bez takového zakotvení. Já jsem to rozhodnutí udělal ver svých devatenácti letech a oni se také musí rozhodnout, jakou cestou se chtěji vydat.

Tomáš Graumann v Tachově

Tomáš Graumann, jedno ze židovských dětí, zachráněných před nacisty v roce 1939 NicolasemWintonem, navštívil v minulých dnech Tachov.

Tomáš Graumann

Tomáš Graumann

V sobotu 14.11. s ním proběhla beseda v Městském kulturním středisku. V neděli byl pan Graumann hostem bohoslužby Evangelické metodistické církve. V pondělí si jeho poutavý životní příběh přišlo do velkého sálu střediska Mže poslechnout 120 dětí ze tří základních škol v Tachově. Součástí prezentace byl i dokumentární film Síla lidskosti režiséra Matěje Mináče.

Sledovat prezentaci (chvíli trvá, než se načte…)

TOPlist