Archiv příspěvků: přednášky

informace o přednáškách.

Kurz o Modlitbě 28.3.2015 – host: Karel Satoria

Microsoft OneDrive

Kurz o Modlitbě 28.3.2015 – host: Karel Satoria

Satoria Modlitba 1

Satoria Modlitba 2

Satoria Modlitba 3

qr-kurz-satoria

Allen Buchanek v Tachově

pozvánka na přednášku

Navštívil nás Allen Buchanek z USA. Přednáškou v Plané zahájil třítýdenní turné po České republice. Více o jeho návštěvě referuje Petr Vaďura:

Osudného 23. dubna roku 1962 nasedl mladý Allen Buchanek po basebalovém zápase i se svou spolužačkou do auta a vydal se na cestu domů. Na dálnici před sebou uviděli mlžný oblak. Když do něj vjeli, dočlo k výbuchu. Jednalo se o oblak benzínových výparů, které unikly z nedaleké rafinérie. Allenova přítelkyně uhořela, on sám byl popálen na 60% těla.
Lékaři jej zpočátku ani neléčili, protože nevěřili, že by mohl přežít. Když však Allen žil i po třech dnech, začala série mnoha bolestných operací. Při dvou z nich Alen novi vysadilo sdrce a lékař musel rozříznout hrudník a provést přímou masáž. Ve druhém případě trvala tato masáž dokonce celých 15 minut. Allen přežil a začal se uzdravovat. Dokonce mu znovu narostly i vlasy a začaly mu dorůstat i spálené uši. Přesto se jeho život ocitl v troskách. Sportovní kariéra nepřipdala v úvahu a on nevěděl, proč má žít. Když se chystal spáchat sebevraždu, pozvala jej jedna dívka do společenství církve. A zde prožil vnitřní uzdravení. Sám to popisuje:

Když jsem se dostal z nemocnice, pochopil jsem, že můj život je prázdný. Vnímal jsem to tak, že sebevražda by byla jediným řešením, které se mi nabízelo. A když mi někdo začal povídat o tom, že je tu nějaká větší síla silnější než já, která mi může přinést změnu, tak jsem začal poslouchat. Pochopil jsem, že ten vnitřní pokoj můžu najít jenom ve vztahu s Ježíšem Kristem. Ta změna, která nastala v mém životě, nebylo nic jiného než zázrak. Ten večer, kdy jsem se odevzdal Bohu, byl můj život změněn navždycky. Spokojenost bylo něco nového v mém životě.

Po obrácení se úplně změnily priority Allenova života. Rozhodl se žít pro druhé. Jeho prvním úkolem bylo napravit vztahy s otcem alkoholikem. Po té začal jezdit po světě a všude vyprávěl příběh svého druhého narození. Jeho posleství je adresováno především mladým lidem, protože si uvědomuje, že právě v mladém věku člověk rozhoduje o dalším zaměření celého života. Co Allen Buchanek chce mladým lidem v České republice říkat?

Svět dnes nabízí mladým lidem spoustu možností, ale mnoho z těch věcí nepřinese štěstí a nějakou spokojenost. A mladí lidé se musí rozhodnout mezi jistotou a radostí, které nabízí Bůh, a nejistým štěstím života bez takového zakotvení. Já jsem to rozhodnutí udělal ver svých devatenácti letech a oni se také musí rozhodnout, jakou cestou se chtěji vydat.

Allen Buchánek v České republice

pozvánka na přednáškuPřednášky Allena Buchánka
Přehled míst v České republice, kde bude mít Allen přednášku

Sobota 12.března Planá u Mariánských lázní
Neděle 13.března           Tachov (dopoledne)
Neděle 13.března           Teplá  (odpoledne)
Pondělí 14.března          Klatovy (na dvou místech)
Úterý 15.března              Cvikov
Středa 16.března             Plzeň
Pátek 18.března              Třeboň
Neděle 20.března          Praha (na dvou místech)
Úterý 22.března             Kroměříž
Středa 23.března            Uherské Hradiště

Výbuch ropné rafinérie v texaském Hustonu nepřežili dva lidé, dalších deset bylo zraněno. Jedním z nich byl Allen Buchanek, Američan s českými předky, který navštívil v těchto dnech naši zemi a bude o svém zážitku vyprávět v deseti městech Čech i Moravy.

Představení nového alba Sinaj

Představení nového alba Sinaj

Eva Henychová v Tachově

 Své v pořadí už čtvrté album nazvané Sinaj představila v Muzeu Českého lesa v Tachově zpěvačka a kytaristka Eva Henychová. Při té příležitosti připravil malý medailon zpěvačky Petr Vaďura.

Křehká dívka známá z televizního seriálu My holky z městečka vystudovala hru na kytaru a zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka. V roce 1991 vyhrála Portu a od té doby hraje a zpívá – často  v kostelích nebo ve věznicích. V čem jsou podle ní samotné její písně zvláštní či osobité?

Já myslím, že mé písně jsou zvláštní tím, že provokují k přemýšlení. Že nutí člověka, aby o něčem přemýšlel a možná i na něco důležitého přišel ve svém životě.

Text písně:
Odpouštím celému světu,
odpouštím lidem všem,
odpouštím Tobě taky,
odpouštím tomu, kým jsem.

Na představení nového alba přišli jak fanoušci Evy Henychové, tak i ti, kteří ji dosud neznali. A jaké byly jejich dojmy?

Já jsem Evu Henychovou slyšela takhle naživo poprvé, mluvila mi z duše nebo ze srdce, mám podobný náhled jako ona.

Já jí hrozně závidím. A závidím jí, že umí hrát na kytaru, protože já bych se v životě nic takového nenaučila. Opravdu – talentovaná. Umí krásně zpívat.

Eva Henychová prodělala řadu životních karambolů. Několik let také zápasí se zákeřnou nemocí. Donedávna ještě učila na ZUŠ v Ostrově nad Ohří, teď už jen zpívá. Z jejích písniček je zřejmé, jak je pro ni důležitá víra. Sama o tom říká:

Víra je cosi, co je hlavně nezastupitelné v mém osobním životě. A protože mé písně jsou jakýmsi obrazem, zrcadlem mého osobního života, tak to nemůže být jinak, než aby tam ta víra byla.

Text písně:
Dáváš mi znát svoji sílu, co běh času snadno mění,
nechal jsi mne s ptáky vzlétnout, věnovals´ mi uzdravení.
Až na konec světa půjdu, vyzpívám to oblakům,
jak veliké věci dal mi ten, komu říkám Bůh.

Písničky Evy Henychové nezní tak často z rozhlasových přijímačů, nicméně přinášejí něco, s čím se v hudbě tak často nesetkáváme:  naději.

Sex, Aids, Vztahy

Tachovské školy navštívil Tomáš Řehák a přednášel mladým lidem o sexu a vztazích. Večer byla možnost setkání v prostorách ECM na náměstí.

fotka přednášejícího

Tomáš Řehák

Tomáš jezdí po celé ČR a hovoří ke studentům na školách na téma: Sex, AIDS a vztahy. Není snadné přiblížit obsah Tomášovy přednášky, která snad ani není přednáškou, ale spíše společenstvím a rozhovorem s mladými lidmi. Vypráví mnoho konkrétních příběhů. Na stěnu pak promítá obrázky nemocných lidí. Jsou to mnohdy dost hrozivé obrázky a člověku běhá mráz po zádech, když si uvědomí, co utrpení nemocní zakusí.
Tomáš vypráví několik skutečných životních příběhů mladých lidí, kteří se nakazili ještě před 20. rokem svého života virem HIV. Někteří z nich již zemřeli. Není to však přednáška čísel ani strašení. „Co očekáváte od vztahu?“ „ Sex?“ „Co ještě jiného?“ „Proč čekat se sexem až do manželství?“ „Kolik dní v měsíci může žena otěhotnět? Jak dívka může ztratit panenství?“ A podobné otázky klade Tomáš posluchačům. Studenti se zapojují, často je slyšet smích. Tomáš však někam směřuje a povzbuzuje studenty: „Jsi-li panna nebo panic, je to normální, nestyď se za to, je to vzácný dar.“
„Co je láska?“ pokládá Tomáš další otázku a sám na ni odpovídá: „Nej krásnější definici řekl člověk, který se jmenoval Ježíš a který je i Božím synem. Láska je, když chceš to nejlepší pro druhého člověka.“
Tomáš je citlivý, otevřeně mluví s posluchači o choulostivých tématech, nic nezakrývá, nic se nesnaží obejít. Sdílí i své zkušenosti z dob, kdy chodil se svojí nynější ženou. Všichni se smějí, když Tomáš vypráví o svém prvním polibku a jak dlouho mu trvalo, než se k němu odhodlal.
„Proč před vámi stojím?“ ptá se studentů na závěr. „Není to pro peníze. Jsem tu proto, abych vás varoval.“
Tomáš ví, že se mnoho mladých lidí řítí do propasti, sám se ve své službě setkává s nemocnými lidmi. „Vir HIV, to je vaše volba. Nepřišel jsem vám zakazovat sex, přišel jsem vás varovat před nemocí AIDS“, řekne Tomáš jasné slovo.
Studenti naslouchají a zdá se, že berou Tomášova slova vážně. Nebezpečí nákazy virem HIV v lehkovážném sexu a při společném vpichování drog injekční stříkačkou je skutečně veliké.
Zdá se, že již Tomáš svou řeč skončil, ale úplný konec je až po krátké modlitbě za studenty a pozvání na společný klubový večer otázek a odpovědí, který navazuje na tyto přednášky ve školách. Na závěr je prostor pro otázky. Mladí lidé tleskají a přicházejí poděkovat za přednášku. Někteří děkují za modlitbu a říkají: To bylo poprvé, že se za ně někdo modlil. Tomáš se loučí, sbalí věci a vyráží na další školu za dalšími studenty.

TOPlist