Do Tachova přijel nový učitel angličtiny
http://www.youtube.com/watch?v=KW_Llu3hG-Y
náměstí Republiky 70
http://www.youtube.com/watch?v=KW_Llu3hG-Y
Velikonoční nedělní bohoslužba se konala v muzeu Českého lesa a byla v češtině a v angličtině. Přijali jsme totiž vzácnou návštěvu – vojáky a jejich rodiny z německé americké základny v Grafenwoehru. Zpívali jsme české a anglické křesťanské písně, vyslechli pozdrav vojenského kaplana, Milan Mrázek měl kázání na téma vzkříšení. Poté následovala Večeře Páně.
V prostorách na tachovském náměstí proběhl raut, o který se postarali Američani. Jídlo bylo vynikající. Od 14:00 hodin probíhal program v tachovském dětském domově. Děti poznávaly, jak se slaví Velikonoce v Americe.
English Picnic
Kromě ochutnávek anglických pokrmů jsme si hluboce prožili příběh Forest Gumpa v originále, naučili se pár anglických špeků a na Oboře jsme si udělali pravý medvědí piknik…první v české republice!!!! Byl to milý čas s milými lidmi a s roztomilými plyšáky!
Podcast: Play in new window | Download | Embed
Odebírej nové MP3 v mobilu pomocí: Android | Spotify | RSS
Vacation Bible School
Kazatelem metodistického sboru v Tachově a organizátorem Prázdninové biblické školy je Milan Mrázek. Co je vlastně Prázdninová biblická škola?
Je to program, který vznikl v Americe, metodistická církev v Americe ho rozvinula. Je to týden vyučování biblických příběhů pro děti. Každý rok dělají nový program s novým tématem.
A proč ji vlastně organizují Američané? Proč si to neděláte sami?
Američané jako rodilí mluvčí, to je něco, co sem ty děti táhne.
(Se dvěma účastnicemi:)
Děvčata, vy už jste tady včera byly?
Ano.
Jak se vám tady líbilo?
1. Krásné.
2. Mně se tady líbilo. Hezké.
A co se vám nejvíc líbilo?
1. Ti Američani.
2. Mně hry a Američani.
A nevadí vám, že mluví anglicky? Rozumíte jim?
1. Jo, trochu jo.
2. Já taky trošku.
Vy se učíte anglicky?
1. Ano.
2. Já uř tři roky.
Hudba se pouští z projektoru, tanečníci předvádějí a děti tancují.
Vedoucím amerického týmu je Chuck Griffin z Tennessee. Jak vypadá program?
My se snažíme použít to prostředí kempování – to je to letošní téma – a skrze to téma povědět příběh o Ježíši Kristu.
Je nějaký rozdíl mezi americkými a českými dětmi?
My jsme překvapeni tím, že hodně je tam toho podobného. Kromě toho jazyka nevidíme moc velký rozdíl. Když děti přijdou, tak se trošku stydí, ale když se potom začne zpívat a začnou tancovat, jsou takoví přijímající a to se nám líbí.
Jednou z hlavních organizátorek je Dana Mrázková. Co je vlastně cílem této školy?
Prvotním cílem je určitě děti zabavit. Nějak jim zpestřit prázdniny formou, kterou třeba ještě neznají. Chceme jim zprostředkovat povědomí o Bohu, přiblížit jim vůbec život s Bohem a nějak je přivést k tomu, aby přemýšlely samy o sobě, o svém vlastním životě.
Jaké děti na školu chodí?
Od čtyř do deseti až dvanácti let.
A jsou z církve, anebo mimo církev?
Já bych řekla, že je to tak půl na půl. Půl dětí je z rodin z našeho společenství, a zbytek jsou děcka, která navštěvují buď kroužky, které provozujeme tady ve společenství, anebo je prostě známe a připojily se už i v dřívějších letech.
A zdá se, že jsou děti spokojené?
Tak už mám první zprávy po včerejším dnu a vypadají nadšeně. Dokonce i děcka, která nerada tančí a zpívají, tak si to včera užívala. Ten vedoucí organizátor, Chuck Griffin, je sportovec, což kluky velmi zajímá, takže i kluky zaujal.
Podcast: Play in new window | Download | Embed
Odebírej nové MP3 v mobilu pomocí: Android | Spotify | RSS
Na první pohled se zdá, že hlavní náplní života církevních společenství jsou bohoslužby a péče o zbožnost vlastních lidí. Jakmile však nahlédneme do chodu sborů a farností pečlivěji, zjistíme, kolik nepřeberných aktivit a iniciativ určeným i lidem mimo církev křesťané organizují. Příkladem může být sbor Evangelické církve metodistické v Tachově, který nabízí občanům města výuku angličtiny s rodilou mluvčí. Reportáž připravil Petr Vaďura.Angličtina
Evangelická církev metodistická v Tachově se rozhodla už před několika lety, že se otevře lidem ze svého okolí. Jedním z prostředků, kterými to učinila, jsou jazykové kurzy. Pořádají se v jednom obyčejném činžovním domě na tachovském sídlišti.
Lektorkou jazykových kurzů je paní Haverly Hadges. Proč jste vůbec přijela do České republiky ze Spojených států?
Protože jsem chtěla zažít nějaké velké dobrodružství a byla to pro mne velká příležitost setkat se s lidmi a zažít zemi, o které jsem slyšela, že tam jsou úžasní lidé.
Jak vůbec vypadají vaše lekce?
Já si ty lekce moc užívám. Studenti jsou velmi motivovaní a velmi inteligentní. Procházíme různé lekce, vyprávíme si, soustředíme se na výslovnost, získáme spoustu zajímavých informací a mám příležitost mluvit sama o sobě a studenti také mohou mluvit o sobě. Je to velmi zajímavé.
Kurs probíhá přímo v bytě Haverly a my se jdeme podívat na to, jak to tady vypadá.
(Haverly v překladu do češtiny:) Já teď právě rozdávám list o jedné velmi významné televizní hvězdě, která má televizní program v Americe. Budeme si povídat o jejím životě a doufám, že ta lekce bude zajímavá.
Jednou z účastnic kurzu je paní Alena Kadlecová. Paní Kadlecová, proč sem vlastně chodíte?
Protože jsou tady bezva lidi, protože slyším angličtinu od rodilé mluvčí a protože nikdy není na škodu ten jazyk, i když malinko znáte, prohlubovat a prohlubovat.
Hlavní organizátorkou a zástupkyní Evangelické církve metodistické je paní Dana Mrázková. Proč jste vůbec s jazykovými kurzy začali?
Já si myslím, že jsme společenství, které hledá možnosti, jak vůbec lidem sloužit. A protože angličtina je žádaná, výuka angličtiny je velmi potřebná, tak jsme to vzali za své, že je to obrovská příležitost, jak pozvat lidi do církve. A můžeme se s nimi setkávat a sdílet s nimi svůj život.
No a mají lidé zájem i o něco víc než o angličtinu?
V těch lekcích, si myslím, že se to týká hlavně angličtiny, ale díky Haverly si myslím, že se ty lekce teď prohloubily, můžeme se zabývat i složitějšími otázkami, týkajícími se života, společnosti, politické situace. Získávám osobní vztah se studenty a v různých rozhovorech mohu s nimi sdílet svůj názor, svůj život, svoje principy – a to mě moc baví.
Počítáte s tím, že někdo z těch studentů přijde i do metodistického sboru?
Je to moje velká touha a počítám s tím, doufám v to, ale netlačím to.
A ti lidé to vědí?
Já myslím, že to tuší, musí to vidět – je to na mně určitě znát.
výlet do Anglie
jízdárna Světce u Tachov